درباره بلژیک

بلژیک (بطور رسمی پادشاهی بلژیک) کشوری در اروپای غربی است. با شمال با هلند هم مرز است ، آلمان در شرق ، لوکزامبورگ در جنوب شرقی ، فرانسه در جنوب غربی و دریای شمال در مرز شمال غربی. این کشور با مساحت 30،689 کیلومتر مربع (11 هزار و 849 مایل مربع) ، بیش از 11.5 میلیون نفر جمعیت دارد و آن را به عنوان بیست و دومین کشور پرجمعیت جهان و ششمین کشور پرجمعیت ترین اروپا با تراکم 376 در هر مربع تبدیل می کند. پایتخت و بزرگترین شهر بروکسل است و شهرهای بزرگ دیگر آن آنتورپ ، گنت ، شارلرو و لیژ هستند.

از نظر قانونی ، بلژیک یک کشور مستقل و یک سلطنت مشروطه فدرال با یک سیستم پارلمانی است. ساختار حکومتی آن پیچیده است و در هر دو زمینه منطقه‌ای و زبانی فرم یافته است. این کشور به سه منطقه کاملاً خودمختار تقسیم شده است: منطقه فلمن در شمال ، والونیا در جنوب و منطقه بروکسل-پایتخت. بروکسل کوچکترین و پر جمعیت ترین منطقه و همچنین ثروتمندترین منطقه از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه است.

بلژیک دارای دو گروه اصلی بر اساس زبان شناسی است: جامعه Flemish هلندی زبان ، که حدود 60 درصد از جمعیت را تشکیل می دهد و جامعه فرانسوی زبان ، که حدود 40 درصد از کل بلژیکی ها را تشکیل می دهد. یک اجتماع کوچک آلمانی زبان که تقریباً یک درصد است ، در بخش های شرقی وجود دارد. منطقه بروکسل-پایتخت رسماً دو زبانه است (فرانسوی و هلندی) ، گرچه فرانسوی زبان غالب است.

بلژیک یکی از شش کشور موسس اتحادیه اروپا و پایتخت آن ، بروکسل میزبان کرسی های رسمی کمیسیون اروپا ، شورای اتحادیه اروپا و شورای اروپا و همچنین یکی از دو کرسی پارلمان اروپا است. (دیگری استراسبورگ). بلژیک همچنین یکی از بنیانگذاران منطقه یورو ، ناتو ، OECD و WTO و بخشی از اتحادیه سه جانبه بنلوکس و منطقه شنگن است. بروکسل میزبان بسیاری از کرسی های رسمی اتحادیه اروپا و همچنین دفتر مرکزی بسیاری از سازمان های مهم بین المللی مانند ناتو است.

بلژیک یک کشور توسعه یافته و دارای اقتصاد پیشرفته با درآمد سرانه بالا است. این کشور دارای استانداردهای بسیار بالای کیفیت زندگی ، مراقبت های بهداشتی ، آموزش و پرورش است و در فهرست توسعه انسانی به عنوان “بسیار بالا” طبقه بندی می شود. این کشور همچنین به عنوان یکی از امن ترین یا آرام ترین کشورها در جهان شناخته میشود.

اقتصاد کاملاً جهانی شده بلژیک و زیرساختهای حمل و نقل آن با بقیه اروپا یکپارچه شده است. موقعیت آن در قلب یک منطقه کاملاً صنعتی باعث شده است تا این کشور به پانزدهمین کشور بزرگ تجارت در سال 2007 تبدیل شود. اقتصاد با نیروی کار بسیار مولد ، GNP بالا و صادرات بالای سرانه مشخص می شود.  واردات اصلی بلژیک مواد اولیه ، ماشین آلات و تجهیزات ، مواد شیمیایی ، الماس خام ، دارو ، مواد غذایی ، تجهیزات حمل و نقل و فرآورده های نفتی است. اگرچه بلژیک یک کشور خدمات محور می باشد، صادرات اصلی آن ماشین آلات و تجهیزات ، مواد شیمیایی ، الماس کارشده ، فلزات و محصولات فلزی و مواد غذایی است.

بلژیک دارای سه زبان رسمی است: هلندی ، فرانسوی و آلمانی. تخمین زده می شود که 60٪ از جمعیت بلژیک زبان مادری هلندی هستند (که اغلب آنها را فلانتی می نامند) و 40٪ از مردم بومی زبان فرانسه صحبت می کنند.

چرا بلژیک ؟

کیفیت بالای زندگی

یک سیستم بهداشت و درمان عالی ، یک شبکه حمل و نقل عمومی کارآمد ، با فرهنگی بهم تنیده و دسترسی آسان به طیف وسیعی از  انواع ورزشها  ، Wallonia-Brussels (والونیا ناحیه جنوب بلژیک است که به زبان فرانسوی صحبت میکنند) را به جامعه ای مشهور با کیفیت  بالای زندگی خود تبدیل کرده است. دانشجویان نیز دسترسی به این خدمات را با شرایطی مقرون به صرفه دارند.

زندگی دانشجویی چیزی بیش از اهداف دانشگاهی است. در کنار فضاهایی که برای تحصیل در نظر گرفته شده است ، پردیس های این موسسات از امکانات تفریحی ، فرهنگی ، ورزشی و پذیرایی بهره مند هستند. در طول سال ، رویدادهایی که توسط انجمن های دانشجویی برگزار می شود ، نشان دهنده پویایی زندگی دانشجویان است.

جامعه باز و چندفرهنگی

چندین سال است که بلژیک طبق رتبه بندی شده توسط موسسه اقتصادی سوئیس (کوف) در بین 3 کشور برتر جهان برای زندگی قرار دارد. علاوه بر فرانسوی ، زبان رسمی فدراسیون والونیا- بروکسل (Wallonia-Brussels) ، اکثریت مردم به انگلیسی صحبت می کنند ، خصوصاً در پایتخت.

نهادهای آموزش عالی بلژیک بویژه در عرصه بین المللی فعال هستند: آنها به منظور تسهیل و تقویت انتقال دانشجویان و محققان ، همکاری های جدیدی را با موسسات  و دانشگاههای خارجی انجام می دهند: حدود 20٪ دانشجویان (40٪ در سطح دکترا). ) مشغول به تحصیل در بلژیک دانشجویان بین المللی هستند

کیفیت بالای آموزش

ثمره یک سنت طولانی از تمایل به عالی بودن ، موسسات آموزش عالی بلژیک جایگاه خود را در عرصه آموزش عالی و تحقیقاتی اروپا کسب کرده اند. مدارک اعطا شده در این کشور توسط محافل علمی و تجاری در سطح اروپا و بین المللی به رسمیت شناخته شده است. این به رسمیت شناخته شدن، تضمین موفقیت حرفه ای است و فارغ التحصیلان شانس بهتری برای استخدام و شروع به کار دارند.

تنوع بالا در انتخاب رشته های تحصیلی با هزینه مقرون به صرفه

42 دانشگاه ، دانشکده و موسسه های هنری در بلژیک دوره های کوتاه مدت یا بلند مدت ، تخصصی را در تعداد زیادی رشته برگزار می کنند.علاوه بر این ، شهریه ها بسیار معقول است. در حقیقت ، مقامات می خواهند اطمینان حاصل كنند كه دوره های آموزش عالی از كیفیت بالا و مقرون به صرفه برای دانشجویان بلژیكی و بین المللی برخوردار است. بنابراین آنها سرمایه گذاری های زیادی را در آموزش عالی انجام می دهند و بنابراین بخش بزرگی از هزینه واقعی تحصیل را دولت بطور غیرمستقیم متحمل می شود.

تحصیل در قلب اروپا

بروکسل ، پایتخت بلژیک ، کرسی مؤسسات اروپایی ، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و بیش از 1000 سازمان و شرکت بین المللی است. این مکان ایده آل برای مطالعه در یک محیط بین المللی، چند زبانه است که فرصت های متعددی را ارائه می دهد.

آیا می خواهید از کشورها و شهرهای دیگر اروپا دیدن کنید؟ پایتخت های اصلی اروپا (پاریس ، آمستردام ، لندن یا برلین) در دسترسی نزدیک بلژیک قرار دارند ، بنابراین می توانید بدون زحمت سفر را در طول تحصیلات خود ترتیب دهید.

تحصیلات تکمیلی در بلژیک

فرایند بولونیا و منطقه آموزش عالی اروپا (The Bologna Process and the European Higher Education Area ): این فرایند سیستم های آموزش عالی را در سراسر اروپا یکپارچه کرد.

به عنوان بخشی از این منطقه یورو ، بلژیک متعهد است تضمین آموزش عالی با کیفیت بالا ، ارتقاء سیستم انتقال دانشجویان در عرصه بین المللی و همچنین گسترش دسترسی به تحصیلات تکمیلی.

تحصیل در بلژیک درهایی را برای تحصیل در سایر کشورهای اروپایی که در آن مدارک تحصیلی شما به آسانی شناخته می شود ، باز خواهد کرد و در نهایت دسترسی به کل بازار کار اروپا را در اختیار شما قرار می دهد.

 

ECTS credits = the achievement measuring system in the EHEA = the unit of value.

موسسات آموزش عالی

مؤسسات آموزش عالی در بلژیک سه هدف دارند: آموزش ، تحقیق و خدمت به جامعه

مطالعات آموزش عالی در سه نوع موسسه برگزار می شود:

 • دانشگاه ها،
 • کالج های دانشگاه ،
 • دانشکده های هنری

دانشگاه ها ، کالج ها و دانشکده های هنری ، کلیه مدارک کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا مربوط به سه دوره تحصیلی و تعداد مشخصی از اعتبارات ECTS را اعطا می کنند. دانشجویان می توانند دوره های زیر را که در یک چرخه واحد برگزار می شود (برآورده شدن از اهداف خاص شغلی و منجر به اعطای مدرک لیسانس) یا در دو دوره (ترکیب هر دو آموزش عمومی و تخصصی – بر اساس ریسرچ) در 26 رشته مادرو چهار گروه اصلی برگزار می کنند ، انجام دهند:

علوم انسانی و اجتماعی

 • فلسفه
 • الهیات
 • زبانها ، ادبیات و مطالعات ترجمه
 • تاریخ ، تاریخ هنر و باستان شناسی
 • اطلاعات و ارتباطات
 • سیاست و جامعه شناسی
 • قانون
 • جرم شناسی
 • اقتصاد و مدیریت
 • روانشناسی و علوم تربیتی

علوم

 • کشاورزی و مهندسی بیولوژیک
 • مهندسی و فناوری
 • ساختمان و برنامه ریزی

سلامت

 • دارو
 • علوم دامپزشکی
 • دندانپزشکی
 • علوم پزشکی و داروسازی
 • سلامت عمومی
 • مهارت های حرکتی
 • علم و تکنولوژی

 هنر

 • علوم هنر
 • هنرهای زیبا ، تجسمی و فضایی
 • موسیقی
 • تئاتر و هنرهای نمایشی
 • هنرهای نمایشی و فناوریهای پخش و ارتباطات
 • رقص

موتور جستجوی دانشگاهها و رشته ها در بلژیک

زبان تدریس

در بلژیک ، زبان آموزش و ارزشیابی در آموزش عالی، فرانسوی است ، به همین دلیل به دانش زبان خوب در اکثر رشته های تحصیلی نیاز است.

با این حال ، در طی دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، برخی از دوره ها ممکن است به زبان دیگری ، معمولاً انگلیسی ، توزیع و ارزیابی شوند.

بعضی از دوره ها را می توان به طور کامل به زبان انگلیسی یا یک زبان خارجی دیگر (آلمانی ، هلندی) تحصیل و ارزیابی کرد: این امر به ویژه در مورد لیسانس های پیشرفته و کارشناسی ارشد پیشرفته صادق است بلکه برخی از دوره های دیگر که معیارهای خاصی را برآورده می کنند. بنابراین ، دانش فرانسه برای ثبت نام در این برنامه ها الزامی نیست.

دانشجویانی که فرصتی برای یادگیری زبان فرانسه نداشته اند اما بدون مشکل انگلیسی صحبت می کنند ، می توانند به راحتی برای دکترا تحصیل کنند. هنگامی که در بلژیک هستند ، آنها می توانند فرانسوی را به مرور یاد بگیرند.

لیست دوره هایی که به طور کامل یا جزئی به زبان انگلیسی در بلژیک تدریس می شود از طریق موتور جستجو در وب سایت رایا بین الملل موجود است.

هیچ قانون کلی برای پیش نیازهای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد. هر موسسه ای آزاد است که معیارهای پذیرش خود را از نظر مهارت به زبان فرانسوی تعیین کند ولی معمولا سطح B2 مورد نیاز است.

ما به شما توصیه می کنیم تا با واحد ثبت نام در دانشگاه منتخب خود ارتباط برقرار کنید تا نیازهای خاص خود را پیدا کنید.

موتور جستجوی دانشگاهها و رشته ها در بلژیک

دکترا در بلژیک

مراکز تحقیقاتی ، آزمایشگاه ها و دانشگاه های بلژیک از یک چارچوب علمی و زیربنایی با کیفیت بالا برخوردار هستند. این مزایا سهم اصلی و فعال در ایجاد و تقویت مشارکتهای بین المللی دارد.

دانشگاه های بلژیک به شدت نظارت بر پایان نامه مشترک را ترویج می کنند و دانشجویان دکترا را قادر می سازند کار تحقیقاتی را در یک دانشگاه بلژیک با همکاری یک موسسه خارجی انجام دهند.

دکتری یک مدرک معتبر بین المللی است که درهایی را برای مشاغلی که نیاز به سطح بالای صلاحیت و حرفه ای در دانشگاه دارند ، باز می کند.

آموزش دکتری که تکمیل آن با اعطای گواهینامه آموزش ریسچ شناخته می شود. این آموزش به عنوان بخشی از یک تیم تحقیقاتی که توسط یک مدیر پایان نامه تحت نظارت است ، انجام می شود.

پیش از شروع مراحل اپلای برای دکترا در بلژیک ، شما باید یک سوپروایزر پایان نامه را برای موضوع تحقیق مورد نظر خود انتخاب کنید. شما ممکن است پروژه خود را با آنها تعریف کنید و در مورد امکان سنجی آن و هرگونه بودجه بحث کنید.

یادگیری زبان فرانسه

در بلژیک ، زبان رسمی فرانسوی است. با این حال ، بخش بزرگی از جمعیت نیز به انگلیسی بسیار خوب صحبت می کنند.

به طور کلی امکان صحبت کردن به زبان فرانسه برای دکترا لازم نیست ، زیرا این پایان نامه می تواند به زبان انگلیسی نوشته شود. با این حال ، هر موسسه آزاد است که معیارهای پذیرش خود را تعیین کند.

شهریه در مقطع دکترا در بلژیک

هزینه ثبت نام دکتری برای ثبت نام اولیه 835 یورو است.

برای سالهای بعد ، هزینه ثبت نام حدود 50 یورو در سال است.

گزینه های فاند و بورسیه در دکترای بلژیک

برای اطلاع از برنامه های بورسیه برای مطالعات دکتری اینجا کلیک نمایید.

هزینه زندگی دانشجویی در بلژیک

در بلژیک واحد پولی یورو (€) است. این واحد ارزی در حال حاضر در 19 کشور اروپایی قابل اجرا است: آلمان ، اتریش ، بلژیک ، اسپانیا ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، یونان ، ایرلند ، ایتالیا ، لیتوانی ، لتونی ، لوکزامبورگ ، هلند ، پرتغال ، قبرس ، مالت ، اسلواکی و اسلوونی.

بودجه ماهانه

علاوه بر شهریه ، بودجه شما عمدتا به نوع محل اقامت انتخاب شده و سبک زندگی شما بستگی دارد.

در اینجا چند مثال آورده شده است که درباره هزینه های ماهانه مورد نیاز برای پوشش دادن به شما ایده می دهند:

دوره ها ، کتاب ها 50 €

محل اقامت  /  400 €

غذا 300 €

بهداشت و درمان (بیمه ، هزینه های پزشکی)  /  30 €

حمل و نقل عمومی  /  50 €

متفرقه (تلفن ، اوقات فراغت …)  /  100 €

یا در کل  /  930 € / ماه

روزنامه (روزانه)  /  1.50 €

10 بلیط اتوبوس / تراموا / زیرزمینی  /  14 €

یک ساندویچ  /  3.50 تا 4.80 €

یک بلیط ورودی به مرکز طنز استریل بلژیک  /  6 €

بلیط سینما  /  8.5 €

یک قوطی نوشابه  /  1.5 €

نان (800 گرم)  /  2 €

لطفا توجه داشته باشید:

دانشجویان بین المللی امکان باز کردن حساب بانکی در بلژیک را دارند ، بنابراین حق داشتن کارت بانکی پذیرفته شده در اکثر فروشگاه ها و دستگاه های اتوماتیک اتومبیل را دارند. افتتاح حساب بانکی می تواند چند روز طول بکشد. برای اولین روزهای اقامت خود در بلژیک، بنابراین مجبور خواهید بود مقداری پول با خود بیاورید.

شهریه در بلژیک

آموزش عالی توسط فدراسیون والونیا-بروکسل تأمین می شود

دانشجویان بلژیک یا اتباع یک کشور عضو اتحادیه اروپا عموماً حداکثر سالانه 835 یورو را پرداخت می کنند که “مینروال” نامیده می شود.

دانشجویان غیر اروپایی هزینه بالاتری نسبت به “مینواورال” پرداخت می کنند. این هزینه بالاتر برای تأمین هزینه کل آموزش دانشجویان که از بودجه دولتی تأمین اعتبار نمی شوند محاسبه می شود.

تمام دانشجویان دکترا ، از هر ملیتی که دارند ، حداکثر سالانه (“مینواورال”) را برای سال اول 835 یورو پرداخت می کنند. در سالهای بعد ، هزینه سالانه بین 30 و 60 یورو بسته به دانشگاه بستگی دارد.

 

شهریه دانشجویان غیراروپایی

دانشجویانی که واجد شرایط معافیت از هزینه های ثبت نام کامل هستند:

شما باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشید (لیست غیر جامع):

 

 • تبعه یکی از کشورهایی باشد که در فهرست “کشورهای کم توسعه یافته” تهیه شده توسط سازمان ملل متحد قرار دارد.
 • اتباع یکی از یازده کشور با رتبه پایین در فهرست توسعه انسانی ، اما تحت لیست “LDC” قرار ندارند ، یعنی ساحل عاج ، زیمبابوه ، پاپوا گینه نو ، کامرون ، نیجریه ، سوریه ، سوازیلند ، پاکستان ، کنیا ، غنا ، جمهوری کنگو.
 • به عنوان پناهنده یا یک شخص بدون تابعیت شناخته شوید.
 • به عنوان مادر ، پدر ، سرپرست قانونی ، همسر یا شریک قانونی در اتحادیه اروپا داشته باشید.
 • در طول سال تحصیلی قبلی ، 100٪ اعتبار ECTS را برای آن سال تحصیلی کسب کرده اند.
 • حائز شرایط دریافت یک بورس توسط والونیا-بروکسل بین المللی (WBI) شوید.

پذیرش در دوره لیسانس دانشگاههای بلژیک

مراحل ورود و ثبت نام برای اتباع غیر اتحادیه اروپا:

 

شرایط پذیرش بستگی به میزان تحصیل و رشته تحصیلی انتخاب شده دارد:

برای دسترسی به مطالعات دوره اول (کارشناسی):

شما باید یک گواهینامه پایان تحصیلات متوسطه داشته باشید.

دانشجویانی که دارای گواهینامه تحصیلات دوره متوسطه خارجی هستند ، برای دستیابی به دوره های لیسانس ، باید درخواست معادل مدرک دیپلم یا گواهی پایان تحصیلات متوسطه را به خدمات معادل وزارت علوم بلژیک ارسال کنند.

لطفاً توجه داشته باشید: در برخی از مناطق، مانند دانشجویان بلژیکی ، دانشجویان بین المللی نیز باید در پایان سال اول تحصیل (پزشکی و دندانپزشکی) یا یک امتحان ورودی (دانشکده های هنری ، مهندسی) شرکت نمایند.

مراحل اقدام برای تحصیل در بلژیک

ویزای دانشجویی بلژیک

آیا شما یک کشور اتحادیه غیر اروپایی هستید؟اگر مدت اقامت شما سه ماه یا بیشتر باشد ، باید برای ویزای اقامت طولانی اقدام کنید.

شما باید برای اقامت معمول خود از مقامات دیپلماتیک یا کنسولی بلژیک درخواست اجازه اقامت کنید. در صورت اعطای مجوز اقامت ، فرم ویزای D گرفته می شود. در این مرحله از شما خواسته می شود حدود 200 یورو برای پرداخت هزینه های اداری برای پردازش درخواست ویزای D خود بپردازید. در طی 8 روز پس از ورود ، باید خود را به مقامات محلی محل زندگی خود ارائه دهید تا اجازه اقامت خود را بدست آورید.

چه مدارکی باید به سفارت بلژیک برای دریافت ویزا ارسال شود؟

 • تایید کتبی از موسسه آموزش عالی منتخب خود (نامه پذیرش) که یکی از سه گزینه زیر خواهد بود.
 • اثبات ثبت نام در یک دوره در موسسه آموزش عالی منتخب خود.
 • اثبات پذیرش یا پیش ثبت نام برای همان نوع برنامه.
 • اثبات ثبت نام برای کنکور پذیرش.
 • ترجمه مدارک دوره متوسطه (دبیرستان) پایان تحصیلات دیپلم ، مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد ، به همراه ریز نمرات شما.
 • اثبات این که شما دریافت کننده یک کمک هزینه یا اثبات ابزارهای مالی مستقل برای پشتیبانی هستید.
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک تمکن مالی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس جدید
 • گواهی پزشکی

 

متقاضیان ایرانی مدارک ویزا را می توانند در این لینک بیایند.

فهرست